Один із найдієвіших способів профілактики грипу – вакцинація

Чи є альтернативи?

flu

Хто в зоні ризику?

Цілком природно турбуватися про рідних, особливо коли вони хворіють. Чи не найчастіше доводиться мати справу з гострими респіраторними захворюваннями, до яких належить і грип. Чим же небезпечна ця інфекція? Грип легко передається та може спричинити тяжкі ускладнення, серед яких і пневмонія1,2.

На грип хворіють усі. Проте є більш уразливі до цієї інфекції групи людей. У них ризик ускладнень та стаціонарного лікування грипу набагато вищий, ніж у інших. Тож, хто належить до групи ризику?3

Діти до 5 років
Діти до 5 років
Імунітет у дитини ще формується, водночас перебування в колективі у дошкільних закладах спричиняє поширення інфекції. Тому ризик зараження вірусом грипу у дітей є досить високим. Відповідно насамперед діти потребують захисту. Серед українців, які перехворіли на ГРВІ та грип у минулому сезоні, 63% були дітьми. Тому, окрім вакцинацій згідно з Календарем профілактичних щеплень, можна подбати і про захист від грипу, особливо перед вступом до нового колективу2.
Вагітні
Вагітні
Вагітні також є однією з найбільш уразливих груп до вірусу грипу та його ускладнень. У цієї категорії стаціонарне лікування грипу відбувається в 4-5 разів частіше, ніж у інших пацієнтів. Тому вагітним рекомендується профілактика грипу за допомогою вакцинації, а головне вона є безпечною в будь-якому триместрі2,4.
Люди віком 60 років і старше
Люди віком 60 років і старше
З віком імунітет слабшає і гірше справляється з грипом. Тому з-поміж людей похилого віку, госпіталізованих внаслідок грипу, понад 30% мали погіршення стану після виписки. Ця група потребує особливої турботи та захисту від інфекцій2,5.
Люди з хронічними захворюваннями
Люди з хронічними захворюваннями
Особи з хронічними станами, такими як бронхіальна астма, цукровий діабет або хвороби серця, мають підвищений ризик тяжкого перебігу грипу та навіть смертності від грипу. У цих пацієнтів грип збільшує ризик розвитку інфаркту міокарда та інсульту, тому профілактика грипу так важлива серед даної категорії людей2,6.
Професійна група ризику
Професійна група ризику
Люди певних професій мають багато контактів з іншими людьми, тому у них відзначають підвищений ризик розвитку грипу, зокрема у медичних працівників, вчителів, продавців тощо3.

Можливо ви впізнали себе або когось із своїх близьких серед цих категорій і думаєте, як же протидіяти грипу? Звісно, ви зможете потурбуватися про рідних у разі хвороби, але якщо можна попіклуватися заздалегідь, то чому б не скористатися такою можливістю?

Саме вакцинація забезпечує ефективний захист від грипу та його наслідків. МОЗ повідомляє, що щеплення проти грипу зменшує ймовірність тяжкого перебігу та ускладнень грипу на 60%, частоту госпіталізацій – на 50%, а смертність від грипу – на 80%3.

У вас є дві моделі поведінки у боротьбі з грипом: захистити себе та близьких зараз або сподіватися, що грип та ускладнення грипу обійдуть вас стороною. Вибір лишається за вами.

Грип та ГРВІ

Під час візиту до лікаря чи у розмові між людьми ви чули такі терміни, як ГРЗ, ГРВІ, грип, але не знаєте, в чому полягає різниця між ними? Давайте розберемося разом!

  • Гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) – це загальна назва, що охоплює респіраторні хвороби, зумовлені як бактеріями, так і вірусами. Натомість до гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) належать захворювання, спричинені тільки вірусами.

  • Грип – це вірусне захворювання, саме тому воно входить до групи ГРВІ18. Але чим же він відрізняється від ГРВІ?

Насамперед відмінність між грипом та ГРВІ полягає у тому, що збудниками грипу є різні штами вірусу грипу, а збудниками ГРВІ - понад 200 вірусів. Проте основна відмінність - у проявах симптомів застуди.

Ознаки грипу

  • Раптовий і гострий початок
  • Виражена ломота в тілі, озноб
  • Головний біль і біль у м’язах
  • Температура тіла вище 38 °C
  • Нежить та біль у горлі на початку відсутні, але вони можуть з’явитися на 3-4 день11

Ознаки ГРВІ

  • Поступовий
    початок
  • Відчуття
    «розбитості» та нездужання
  • Нежить, біль у горлі виникають на початку та часто є першими симптомами ГРВІ
  • Температура тіла зазвичай у межах 37-37,5 °C11

Інкубаційний період грипу короткий. Ризик зараження вірусом грипу від хворого є найвищим у період від появи перших симптомів грипу до 3-7 днів після. Людина, яка хворіє на ГРВІ, може розповсюджувати вірус за декілька днів до перших проявів хвороби та поки не пройдуть усі симптоми застуди12.

Проте пам’ятайте, що встановити точний діагноз та надати відповідні рекомендації може тільки лікар.

Чому здорового способу життя недостатньо,
аби не захворіти

Упевнені, що ви можете перерахувати кілька способів профілактики грипу. Якщо запитати ще й когось з рідних, то можна буде складати списки порад, як не захворіти на грип, полегшити симптоми застуди та запобігти ускладненням грипу.

Звідусіль ми отримуємо інформацію про здоровий спосіб життя та його переваги. Регулярні заняття спортом, повноцінне харчування та загартовування безумовно дуже важливі для здоров’я. Вони мають на меті зміцнення імунітету у природний спосіб, але про захист від певних збудників не йдеться. Тож, коли людина потрапляє в осередок циркуляції вірусу, ймовірність того, що вона захворіє, дуже висока.

Ще один улюблений народний метод – вітамінотерапія, зокрема застосування вітаміну С. Але пам’ятайте, що цитрусові, наприклад лимони, корисні в помірній кількості, а їх надмірне споживання небезпечне розвитком алергічних реакцій. До того ж немає жодних доказів, що вітамін С (як і будь-які інші) можуть допомогти у профілактиці грипу19.

Проте перелічені методи зміцнення організму не можуть надати специфічний захист від інфекцій та їх ускладнень. Тому найважливіший крок для профілактики грипу – щорічна вакцинація13

Чому важливо вакцинуватися щороку? По-перше, імунітет із часом знижується. По-друге, збудники грипу постійно змінюються, тому вакцини часто оновлюються для забезпечення найкращого захисту. Вакцини від грипу формують імунітет до найбільш поширених штамів, що циркулюють протягом сезону. Це найкращий спосіб знизити ризики розвитку тяжких форм грипу та зараження оточуючих2.

Вакцинація важлива

Вакцини дають нам змогу бути разом

Скільки сімейних свят і важливих подій пропустили ви чи ваші рідні через хворобу або погане самопочуття? Кожного сезону штами грипу завдають шкоди, що може вплинути на вас, вашу дитину, батьків та інших членів родини. На жаль, не всі, хто потребує захисту від інфекцій, можуть зробити щеплення. Тому, якщо ви вакциновані, ви захищаєте не тільки себе, а й тих, хто вас оточує7

Що вам відомо про колективний імунітет? Уявіть ситуацію, коли більшість людей вакциновано проти певної хвороби, тоді збудники не можуть так легко передаватися від людини до людини. Саме тому навіть ті, хто не може зробити щеплення, але є більш сприйнятливими до захворювання, матимуть захист від нього. Це і називається колективним імунітетом8,9.

Якщо у вашій сім’ї є вагітна або це безпосередньо стосується вас, то насамперед слід подбати про захист від грипу. Вакцинація проти грипу потрібна вагітній не тільки для того, щоб уникнути потенційно тяжкого перебігу цієї інфекції, а й для захисту немовляти у перші місяці життя. Адже вакцин від грипу для дітей до 6 місяців поки немає4,6.

Якщо в сім’ї є діти, які відвідують дитсадок або школу, вони можуть заразитися у дитячому колективі, принести інфекцію додому та поширити вірус грипу серед інших членів родини. Це особливо небезпечно, якщо у сім’ї є немовлята та бабусі чи дідусі з групи ризику.

Тож щорічне щеплення проти грипу всіх членів родини – найкращий спосіб подбати про здоров’я та благополуччя всієї сім’ї. Окрім того, попередити грип – це значить уникнути додаткових витрат на лікування, втрати доходів унаслідок невиходу на роботу та пропуску занять у школі6.

ВООЗ закликає всіх, хто не має протипоказань, вакцинуватися. Адже вакцинація – не тільки захист від грипу, а й турбота про рідних8,9

Вакцинація проти грипу на фоні пандемії COVID-19

Щороку епідемія грипу була звичним явищем, але з початком пандемії COVID-19 ситуація дещо змінилася. Системи охорони здоров’я здебільшого працюють на межі своїх можливостей, тому профілактика грипу в період пандемії COVID-19 важлива, як ніколи14.

Чому рекомендовано вакцинуватися проти грипу? Протигрипозна вакцина не захищає від COVID-19 і не гарантує 100% захисту від цієї інфекції. Але вона значно знижує ризик зараження грипом. Та навіть якщо зараження станеться, інфекція пройде без тяжких ускладнень і лікування грипу в стаціонарі. Крім цього, можливо одночасно захворіти і на грип, і на COVID-19. Це може призвести до тяжких ускладнень і потребуватиме тривалішого та складнішого лікування21.

Експерти ВООЗ рекомендують вакцинацію проти грипу насамперед людям із груп ризику, а також всім іншим14. Одне щеплення проти грипу – захист від інфекції та її тяжких ускладнень упродовж усього сезону2

Як діють вакцини

Для протидії інфекції потрібен імунітет проти відповідного збудника. Спонукати організм до вироблення імунітету можна інфікуючись природним шляхом та за допомогою вакцинації. Після хвороби ми отримуємо імунітет від певного збудника, а як же діє вакцина?

Умовна схема дії вакцини

  • 1

    Щеплення

  • 2

    Надходження ослаблених або вбитих збудників інфекції до організму

  • 3

    Вивчення компонентів вакцини імунною системою

  • 4

    Вироблення спеціальних речовин для знищення інфекції

  • 5

    Запам’ятовування інфекції

  • 6

    Формування імунітету від конкретного збудника

Вакцина ніби «тренує» та готує організм до боротьби з інфекцією. Після вакцинації в імунній системі відбуваються такі ж зміни, як і в разі захворювання, але людина не хворіє. Після такої підготовки імунної системи у разі проникнення збудника до організму вона зможе швидко і потужно відреагувати, і хвороба не розвинеться9,10.

Тож, природна інфекція і вакцини дають дуже схожий кінцевий результат – імунітет. Проте після щеплення людина не хворіє та не бореться з ускладненнями10.

Санофі Пастер – провідний виробник вакцин

Санофі Пастер – це французький виробник вакцин, який працює з 1887 року і в арсеналі якого вакцини проти 20 інфекцій. Це провідний постачальник сучасних педіатричних комбінованих вакцин і один з найбільших у світі виробників сезонних протигрипозних вакцин – приблизно 40% вакцин проти грипу зроблено Санофі Пастер15.

Часті запитання

  • Що таке грип?
    Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті2.
  • Які ознаки грипу?
    Ознаки грипу такі: раптовий початок, головний біль, ломота в м’язах і суглобах, біль у горлі, підвищення температури тіла до 38 °С і більше, кашель2.
  • Як передається грип?
    Шляхи передачі грипу: повітряно-крапельний або повітряно-пиловий, тобто збудники переносяться повітрям від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю або чхання у разі тісного контакту2.
  • Скільки триває грип?
    Симптоми грипу з’являються через 1-4 дні після контакту з вірусом і тривають 5-7 днів16.
  • Коли потрібно робити щеплення проти грипу?
    Вакцинуватися потрібно до початку сезону (вересень-жовтень). Якщо такої можливості не було, то зробити щеплення можна і впродовж усього сезону3.
  • Як підготуватися до щеплення?
    Зверніться до свого сімейного лікаря. Він проведе детальне опитування та огляд перед вакцинацією. Пам’ятайте, у разі гострого захворювання, що супроводжується підвищенням температури >38 °С, щеплення необхідно буде відкласти до повного одужання22. Також повідомте лікаря про алергічні реакції на попередні вакцинації, якщо такі були20.
  • Які бувають вакцини проти грипу?
    Є чотирьохвалентні вакцини, призначені для вироблення імунітету від чотирьох штамів вірусу грипу, які циркулюватимуть упродовж цього сезону, та трьохвалентні, які захищають від трьох штамів. Деякі з цих вакцин можна застосовувати для дітей віком від 6 місяців2.
  • Що очікувати після щеплення?
    Протягом одного-двох днів після вакцинації можливі короткочасні побічні реакції: набряк, ущільнення чи почервоніння в місці ін’єкції, підвищення температури тіла, біль у м’язах, слабкість17.
  • Чому можна захворіти й після вакцинації?
    Імунітет після вакцинації формується протягом 2-3 тижнів. Якщо в цей період підхопити вірус грипу, то можна захворіти. Також у випадках, коли концентрація вірусу дуже висока, навіть попри вакцинацію можливий розвиток хвороби. Але у вакцинованої людини грип буде мати легкий перебіг та без розвитку ускладнень грипу17.